TRISTEP 2020

Jak to začalo

METROSTAV HANDY CYKLO MARTON je pětidenní cyklo maraton zaměřený na společnou motivační aktivitu osob se zdravotním postižením a osob bez postižení. Jedná se o 111hodinový cyklistický maraton napříč Českou republikou. Každý tým musí mít minimálně jednoho člena s jakýmkoli druhem postižení (držitel karty ZTP, ZTP/P, TP). Každý tým je navíc patronem jednoho člověka po těžkém úrazu nebo těžké nemoci. Pro tohoto člověka se tým závodu účastní a získává pro něj ceny.

Před dvěma lety jsme se zúčastnili Metrostav handy cyklo maratonu (dále jen MHCM) jako parta nadšenců téměř bez jakéhokoli zázemí. V osmi lidech jsme nejen formou štafety urazili celou trasu závodu v limitu (2222 km do 111 hodin), ale současně jsme si dokázali odřídit doprovodná vozidla téměř v celém průběhu. Bylo to možná trochu šílené, ale nám se to líbilo a zažili jsme skvělé chvíle týmového výkonu.

Loni jsme jeli v kategorii dvojic – viz medailonek o Zdeňku Zvolském.

Letos jsme se rozhodli, že pojedeme jako čtyřčlenný koloběžkový tým ve složení: kapitán Zdeněk Hercik, Michal Jarůšek, Daniel Přívara a Tereza Chrastinová.

Závod je pouze pro dospělé závodníky. My však dívky, které byly patronkami našeho týmu v minulých letech, a Lukáše, letošního patrona, na závod dopravíme v doprovodném autobuse a stanou se tak nedílnou součástí týmu integrujícího zdravé i handicapované sportovce. My jedeme pro děti, děti jedou s námi.

Co je náš cíl?

  • účast týmu TRISTEP na největším cyklistickém závodě v ČR – MHCM
  • zážitek pro handicapované děti – účast na MHCM
  • dokument o handicapovaných dětech na pozadí MHCM
  • nákup zdravotních pomůcek (tricykl, jeřáb)
  • nákup pomůcek pro pořádání dalších charitativních sportovních akcí (biatlonové sety)

Hlavním cílem je zprostředkovat dětským patronům našeho týmu zážitek přímou účastí na Metrostav handy cyklo maratonu. Při té příležitosti vznikne ve spolupráci s M&F Movies reportážní dokument o našich patronech. Přiblížíme běžné problémy, se kterými se handicapovaní potkávají. Ukážeme, že jsou to lidé jako my. Skvělé děti, které nepotřebují naši lítost, nepotřebují náš obdiv. Stačí, když jim občas trochu pomůžeme, a oni nám to vrátí svojí radostí ze života. Děti se v doprovodném autobusu zúčastní prvního a posledního dne závodu. Program doplní návštěva hradu a zámku – srovnání středověku a současnosti ve vztahu k handicapovaným. Pokud vše organizačně zvládneme, děti se během závodu projedou i se závodníky týmu TRISTEP (v současnosti nám naše plány komplikují rodinné potíže dětí, ale my se nevzdáváme, stejně jako naši patroni). K úspěchu potřebujeme zajištění silného doprovodného týmu včetně dopravních prostředků. Rádi bychom získali i příspěvek na pořízení tricyklu či jeřábu a sportovních pomůcek pro pořádání vlastních sportovních akcí pro zdravé i handicapované.

Projekt, který připravujeme pro letošní rok, svými ambicemi velmi přesahuje naše skromné možnosti. Rozpočet je z našeho pohledu gigantický, ale nám to dává smysl.

Orientační rozpočet našeho projektu hrazeného z této kampaně:

Doprovodný autobus do 28 tis. Kč, dresy pro naše handicapované členy týmu 4 tis. Kč, trička pro členy doprovodu 5 tis. Kč, náklady na odměny (výroba týmových triček, poštovné apod.) 12-15 tis. Kč; společně se závodníky koloběžkáři – úhrada pronájmu doprovodného mikrobusu (včetně PHM) 20 tis. Kč, startovné týmu v závodu 9 tis. Kč.

Naším přáním je získat přímým prodejem částku 50 – 100 tis. Kč. Celkové náklady projektu v plném rozsahu jsou cca 300 tis. Kč.

Další náklady projektu, o které usilujeme z jiných zdrojů (např. Nadace ČEZ):

dokument do 120 tis. Kč, tricykl cca 30 tis. Kč, jeřáb cca 30 tis. Kč, dvě sady laserových biatlonových terčů se zbraní 60 tis. Kč.

Hodnotu peněz známe a usilujeme o hospodárné využití každé koruny pro handicapované děti. Veškeré náklady a příjmy jsou a budou jasně prezentovány na našem transparentním účtu a FB. Některé položky můžeme škrtat, ale my bychom raději další ještě doplnili. Zapojte se a staňte se členy týmu, který věří ve své schopnosti.

Kdo jsme?

Spolek TRISTEP proti handicapům doposud zprostředkoval dary na nákup monoski, handbike trenažéru a příspěvek na elektropohon k handbiku – celkově v částce přes 100 tis. Kč. Nechceme však zprostředkovávat pouze hmotnou pomoc, chceme handicapovaným ukázat, že je může jejich okolí vnímat jako plnohodnotné členy společnosti.

Závodní tým TRISTEP 2020:

Zdeněk Hercik – kapitán a hlavní organizátor projektu TRISTEP. Nadšený koloběžkář, předchozí předseda a stávající člen předsednictva Českého svazu koloběhu, trenér atletické přípravky T. J. Sokol Říčany a Radošovice, vedoucí koloběžkového týmu UNIKOSY, vedoucí koloběžkového kroužku, od října 2019 pracuje v organizaci pro ohrožené děti – Dům tří přání. Člověk, kterého naplňuje pomáhat druhým.

Michal Jarůšek – člen týmu z roku 2018, v roce 2019 řidič doprovodného vozidla. Nadšený sportovec, který si na loňském koloběžkovém ME splnil sportovní sen – stal se několikanásobným medailistou v elitní kategorii. Člen koloběžkového týmu YEDOO. Parťák, kterého chce mít v týmu každý.

Daniel Přívara – nováček týmu, v koloběžkovém závodním pelotonu od loňského roku, člen koloběžkového týmu YEDOO. Od 14 let se věnuje námořnímu jachtingu, pracoval jako zalétavací pilot paraglidů. Do projektu se pustil s chutí, má rád nové výzvy a tou letošní projekt je.

Tereza Chrastinová – účastnice projektu Lvice 2020 Cesty za snem. Maminka na plný úvazek, které nejen obrazně chybí na zvládnutí rodinných úkolů jedna ruka. To, že jí chybí i noha, někdo ani nepozná. Na společnou týmovou schůzku se s tříletým synem vypravila vlakem na otočku až ze Zlína. Obětavost je jednou z vlastností, které jsme si na Terce hned všimli.

Proč to děláme?

Pomáhat má smysl. Pomoc může mít různou podobu, ne vždy je to jen o penězích. Každý, kdo bude chtít pomoct jiným způsobem, je mezi námi vítán. Osudy handicapovaných možná budí emoce, ale ty nechceme zbytečně jitřit. Neměli bychom rozlišovat, komu a proč pomáháme. Pomáhat druhým by měla být běžná součást našeho života. My tomu věříme.