TRISTEP 2020

TRISTEP 2020

TRISTEP – tým koloběžců a handicapovaných sportovců pomáhající handicapovaným dětem.

Jak to začalo

METROSTAV HANDY CYKLO MARTON je pětidenní cyklo maraton zaměřený na společnou motivační aktivitu osob se zdravotním postižením a osob bez postižení. Jedná se o 111hodinový cyklistický maraton napříč Českou republikou. Každý tým musí mít minimálně jednoho člena s jakýmkoli druhem postižení (držitel karty ZTP, ZTP/P, TP). Každý tým je navíc patronem jednoho člověka po těžkém úrazu nebo těžké nemoci. Pro tohoto člověka se tým závodu účastní a získává pro něj ceny.

Před dvěma lety jsme se zúčastnili Metrostav handy cyklo maratonu (dále jen MHCM) jako parta nadšenců téměř bez jakéhokoli zázemí. V osmi lidech jsme formou štafety urazili celou trasu závodu v limitu (2222 km do 111 hodin) a současně jsme si dokázali odřídit doprovodná vozidla v téměř celém průběhu MHCM. Bylo to možná trochu šílené, ale nám se to líbilo a zažili jsme skvělé chvíle týmového výkonu. Patronem byla Monča (*2007).

Loni jsme jeli v kategorii dvojic – viz medailonek o Zdeňku Zvolském. Patronem byla Terezka (*2005).

Letos jsme jeli jako čtyřčlenný koloběžkový tým ve složení: kapitán Zdeněk Hercik, Michal Jarůšek, Daniel Přívara a Tereza Chrastinová. Patronem v letošním roce byl Lukáš (*2007). Terezku s Mončou jsme do závodu pozvali také.

Závod je pouze pro dospělé závodníky, ale děti jsme chtěli do dění kolem závodu vtáhnout co nejvíce. Naši patroni Monča a Lukáš s námi prožili první den závodu v doprovodném autobuse. Lukáš s námi absolvoval první úsek závodu na svém elektro handbiku. Poslední den závodu jsme potom celý tým podnikli výstup na Bezděz. Terezka se bohužel z rodinných důvodů účastnit nemohla.

Co jsme si stanovili za cíl?

  • účast týmu TRISTEP na největším cyklistickém závodě v ČR – MHCM (splněno)
  • zážitek pro handicapované děti – účast na MHCM (splněno)
  • dokument o handicapovaných dětech na pozadí MHCM (dokončen, zbývá uhradit celkové náklady)
  • nákup zdravotních pomůcek (tricykl, jeřáb, elektropohon) (chybí 60-80 tis. Kč)
  • nákup pomůcek pro pořádání dalších charitativních sportovních akcí (biatlonové sety) (u Nadace ČEZ jsme byli se žádostí úspěšní pouze částečně, od cíle prozatím odstupujeme)

Další vize:

  • k dokumentu připravit workshop pro školy; prostřednictvím workshopu a filmu získávat další prostředky na podporu handicapovaných dětí (hledáme pomocníka na přípravu workshopu)

Hlavním cílem bylo zprostředkovat dětským patronům našeho týmu zážitek přímou účastí na Metrostav handy cyklo maratonu. Při té příležitosti vznikl ve spolupráci s M&F Movies reportážní dokument o našich patronech na pozadí závodu. Přibližuje běžné problémy, se kterými se handicapovaní potkávají. Ukazuje, že jsou to lidé jako my. Skvělé děti, které nepotřebují naši lítost, nepotřebují náš obdiv. Stačí, když jim občas trochu pomůžeme, a oni nám to vrátí svojí radostí ze života. Děti se v doprovodném autobusu zúčastnily prvního dne závodu. Poslední den se nám podařilo s našimi patrony vystoupit na Bezděz a společně protnout cílovou pásku závodu. Věříme, že náš příběh může být inspirací pro kohokoli dalšího. Překážky jsou totiž často jen v naší hlavě. I když se může zdát, že šance na úspěch je minimální, důležité je nevzdávat se svých snů.

Podařilo se nám celkové odhadované náklady dokumentu (250-350 tis. Kč) snížit zhruba na polovinu (175 tis. Kč). Podstatnou část nákladů pokryje příspěvek Nadace ČEZ (16. 10. se podařilo v aplikaci EPP pomáhej pohybem nasbírat potřebné body, tj. 95 tis. Kč, které jsme již obdrželi na transparentní účet).

Kromě 65 tis. Kč na dokument chceme ještě přispět zhruba 70 tis. Kč na zdravotní a sportovní pomůcky našim dětským patronům.

Protože v současné době nelze promítání realizovat v kině, rozhodli jsme se pro online přenos. Trailer – Překážky jsou jen v hlavě.

K 24. 12. na účtu disponibilní 4 tis. Kč.
Přenos proběhne na kanálu youtube. Všem, kdo si zakoupí vstupenku bude zaslán odkaz ke zhlédnutí filmu. Z toho důvodu je nutné po úhradě lístku zaslat kontaktní e-mail na adresu: tristep@herca.cz (stačí zaslat mail s předmětem „online“). Film je chráněn autorským zákonem, zaslaný odkaz je určen pouze k soukromému zhlédnutí dokumentu. Dle licenční smlouvy disponuje právem k distribuci snímku spolek TRISTEP proti handicapům. Veškeré získané prostředky z této distribuce jsou určeny výhradně na úhradu nákladů na vznik filmu, sportovních a zdravotních pomůcek pro handicapované děti a jejich další podporu spolkem.

Překážky jsou jen v hlavě

Lístky na online premiéru
Druh lístkuCena lístkuQR kód pro platbu
Základní lístek
číslo účtu: 2401703574/2010
zpráva pro příjemce: TRISTEP 2020 - premiéra
300,-
Zlevněný lístek
(když je 300 moc, tehdy je 100 víc než 1000)
číslo účtu: 2401703574/2010
zpráva pro příjemce: TRISTEP 2020 - premiéra
100,-
VIP lístek
(v balíčku obdržíte samolepku a fotku týmu s podpisy)
číslo účtu: 2401703574/2010
zpráva pro příjemce: TRISTEP 2020 - premiéra
600,-

Rozpočet 2020

Co hradíme z našeho transparentního účtu:ČástkaKolik ještě chybíPoznámka
Doplatek elektroponu handbiku pro Lukáše5 1110uhrazeno
Dresy pro Terezku, Lukáše a Terku4 8470uhrazeno
Pronájem autobusu a mikrobusu22 1000uhrazeno
Program ve Veltrusích a na Bezdězu při MHCM1 4500uhrazeno
Náklady na odměny pro přispěvatele1 4190uhrazeno k 24.12.
Dokument o patronech na pozadí MHCM175 00065 000Nadace ČEZ (95 000,-)
Elektropohon pro handbike Terezky12 10012 100
Sportovní a zdravotní pomůcky pro patrony60 00060 000
Mezisoučet282 027137 100na účtu 4.101 Kč k 24. 12.
Startovné MHCM9 0000uhrazeno (ENERGON)
PHM a provozní náklady při MHCM13 5840uhrazeno týmem
Trička pro dobrovolníky - řidiče5 2040uhrazeno týmem
Zažitky a pomůcky dětem - cíle 2021100 000200 000paraglide, plachtění, trenažéry apod.
Celkem409 815237 100

Neznáte nás a chcete se o nás dovědět víc? Pokračujte ve čtení.

Kdo jsme?

Spolek TRISTEP proti handicapům v minulých letech zprostředkoval dary na nákup monoski, handbike trenažéru a příspěvek na elektropohon k handbiku – celkově v částce přes 100 tis. Kč. Nechceme však zprostředkovávat pouze hmotnou pomoc, chceme handicapovaným ukázat, že je může jejich okolí vnímat jako plnohodnotné členy společnosti.

Závodní tým TRISTEP 2020:

Zdeněk Hercik – kapitán a hlavní organizátor projektu TRISTEP. Nadšený koloběžkář, bývalý předseda a stávající člen předsednictva Českého svazu koloběhu, trenér atletické přípravky T. J. Sokol Říčany a Radošovice, vedoucí koloběžkového týmu UNIKOSY, vedoucí koloběžkového kroužku, od října 2019 pracuje v organizaci pro ohrožené děti – Dům tří přání. Člověk, kterého naplňuje pomáhat druhým.

Michal Jarůšek – člen týmu z roku 2018, v roce 2019 řidič doprovodného vozidla. Nadšený sportovec, který si na loňském koloběžkovém ME splnil sportovní sen – stal se několikanásobným medailistou v elitní kategorii. Člen koloběžkového týmu YEDOO. Parťák, kterého chce mít v týmu každý.

Daniel Přívara – nováček týmu, v koloběžkovém závodním pelotonu od loňského roku, člen koloběžkového týmu YEDOO. Od 14 let se věnuje námořnímu jachtingu, pracoval jako zalétavací pilot paraglidů. Do projektu se pustil s chutí, má rád nové výzvy a tou letošní projekt byl.

Tereza Chrastinová – účastnice projektu Lvice 2020 Cesty za snem. Maminka na plný úvazek, které nejen obrazně chybí na zvládnutí rodinných úkolů jedna ruka. To, že jí chybí i noha, někdo ani nepozná. Na společnou týmovou schůzku konanou u Prahy se s tříletým synem vypravila vlakem na otočku až ze Zlína. Obětavost je jednou z vlastností, které jsme si na Terce hned všimli.

Proč to děláme?

Pomáhat má smysl. Pomoc může mít různou podobu, ne vždy je to jen o penězích. Každý, kdo bude chtít pomoct jiným způsobem, je mezi námi vítán. Osudy handicapovaných možná budí emoce, ale ty nechceme zbytečně jitřit. Neměli bychom rozlišovat, komu a proč pomáháme. Pomáhat druhým by měla být běžná součást našeho života. My tomu věříme.

Něco málo o dokumentu

Původní myšlenka byla pořídit záznam pro naše dětské patrony, aby měli krásnou vzpomínku na akci, které se TRISTEP zúčastnil potřetí v plánu má přestávku na dobu neznámou. Takže takové loučení s MHCM.

Když kapitán týmu jezdí na koloběžce a vymýšlí různé věci, tak tuto myšlenku rozvinul – chtěli bychom dokument, který osloví společnost. Spousta lidí si neuvědomuje, že když handicapovaným dává najevo svoji lítost, tak je vlastně uráží. Přitom jsou to lidé jako my, jenom občas potřebují trochu pomoci.

Práce na dokumentu začaly již v červnu, kdy vznikly první záběry při Tuctovém závodě (atletický 12 boj pro atlety do 10 let), který pořádá atletický oddíl T. J. Sokol Říčany a Radošovice a účastní se jej i handicapovaní. Okolnosti zabránily našim patronům v účasti. Lukáš se převrátil na handbiku a měl ruku v sádře. Monča měla po odložené operaci kvůli březnové karanténě nohu v sádře. Terezka rovněž nemohla dorazit a kvůli rodinným problémům se nemohla účastnit ani žádné z dalších akcí. Při přípravě na MHCM člověk občas přemýšlel, jestli má smysl pokračovat a jestli se nám to vůbec může podařit.

Chvíli to vypadalo, že se na start vůbec nepostavíme, protože jsme neměli handicapovaného člena týmu. Zdeněk Zvolský jel letos v týmu, který mu postavil zaměstnavatel. Cyklista, který měl s námi jet, si zlomil žebra a nikoho dalšího se nám nepodařilo „přemluvit“. Z Cesty za snem jsme dostali několik kontaktů na handicapované sportovce. Nakonec více než týdenní zpracovávání Terky Chrastinové přineslo své ovoce a získali jsme tu nejlepší posilu.

Lukášova prognóza byla sádra až do srpna, ale naštěstí mu sádru sundali již po 3 týdnech a mohl se s námi postavit na start na svém handbiku.

Potom už stačilo jenom sehnat dostatek kamarádů, kteří nám umožní celou akci absolvovat. Jak se to vše podařilo? Fantasticky!!! A kdyby to šlo, jeli jsme s týmem kolem republiky rovnou ještě jednou…

TO PROSTĚ CHCETE VIDĚT 😉