TRISTEP 2020

Jak to začalo

METROSTAV HANDY CYKLO MARTON je pětidenní cyklo maraton zaměřený na společnou motivační aktivitu osob se zdravotním postižením a osob bez postižení. Jedná se o 111hodinový cyklistický maraton napříč Českou republikou. Každý tým musí mít minimálně jednoho člena s jakýmkoli druhem postižení (držitel karty ZTP, ZTP/P, TP). Každý tým je navíc patronem jednoho člověka po těžkém úrazu nebo těžké nemoci. Pro tohoto člověka se tým závodu účastní a získává pro něj ceny.

Před dvěma lety jsme se zúčastnili Metrostav handy cyklo maratonu (dále jen MHCM) jako parta nadšenců téměř bez jakéhokoli zázemí. V osmi lidech jsme formou štafety urazili celou trasu závodu v limitu (2222 km do 111 hodin) a současně jsme si dokázali odřídit doprovodná vozidla v téměř celém průběhu MHCM. Bylo to možná trochu šílené, ale nám se to líbilo a zažili jsme skvělé chvíle týmového výkonu. Patronem byla Monča.

Loni jsme jeli v kategorii dvojic – viz medailonek o Zdeňku Zvolském. Patronem byla Terezka.

Letos jsme se rozhodli, že pojedeme jako čtyřčlenný koloběžkový tým ve složení: kapitán Zdeněk Hercik, Michal Jarůšek, Daniel Přívara a Tereza Chrastinová pro Lukáše.

Závod je pouze pro dospělé závodníky. Naši patroni Monča a Lukáš s námi prožili první den závodu v doprovodném autobuse. Lukáš s námi absolvoval první úsek závodu na svém elektro handbiku. Poslední den závodu jsme potom celý tým podnikli výstup na Bezděz. Terezka se bohužel z rodinných důvodů účastnit nemohla. My jedeme pro děti, děti jedou s námi.

Co je náš cíl?

  • účast týmu TRISTEP na největším cyklistickém závodě v ČR – MHCM (splněno)
  • zážitek pro handicapované děti – účast na MHCM (splněno)
  • dokument o handicapovaných dětech na pozadí MHCM (dokončen, zbývá uhradit celkové náklady)
  • nákup zdravotních pomůcek (tricykl, jeřáb, elektropohon) (chybí 60-80 tis. Kč)
  • nákup pomůcek pro pořádání dalších charitativních sportovních akcí (biatlonové sety) (u Nadace ČEZ jsme byli se žádostí úspěšní pouze částečně, od cíle prozatím odstupujeme)

Hlavním cílem bylo zprostředkovat dětským patronům našeho týmu zážitek přímou účastí na Metrostav handy cyklo maratonu. Při té příležitosti vzniká ve spolupráci s M&F Movies reportážní dokument o našich patronech.
Přiblížíme běžné problémy, se kterými se handicapovaní potkávají. Ukážeme, že jsou to lidé jako my. Skvělé děti, které nepotřebují naši lítost, nepotřebují náš obdiv. Stačí, když jim občas trochu pomůžeme, a oni nám to vrátí svojí radostí ze života. Děti se v doprovodném autobusu zúčastnily prvního dne závodu. Poslední den se nám podařilo s našimi patrony vystoupit na Bezděz a společně protnout cílovou pásku závodu. Věříme, že náš příběh může být inspirací pro kohokoli dalšího. Překážky jsou totiž často jen v naší hlavě. I když se může zdát, že šance na úspěch je minimální, důležité je nevzdávat se svých snů.

Hotovo, 22. 10. byl kapitánovi týmu promítnut dokument ve své finální podobě (wow!!!). Zpracování více než 40 hodin záběrů (cca 1 TB dat) do dokumentu o délce 45 minut bylo náročné. Práce v pronajatém studiu se protáhly vůči plánu téměř na dvojnásobek – 11 dnů. Náročné bylo zpracování zvuku, protože zejména první dva dny závodu vítr natáčení vůbec nepřál. Po téměř třech měsících usilovné práce kluků z M&F Movies je dokument na světě, a je krásný, fakt. Trailer je jen nepatrnou ochutnávkou, i když to podstatné, co bychom si měli do života odnést shrnuje – Překážky jsou jen v naší hlavě!

Podařilo se nám celkové odhadované náklady dokumentu (250-350 tis. Kč) snížit zhruba na polovinu (175 tis. Kč). Podstatnou část nákladů pokryje příspěvek Nadace ČEZ (16. 10. se podařilo v aplikaci EPP pomáhej pohybem nasbírat potřebné body, tj. 95 tis. Kč).
Kromě 80 tis. Kč na dokument chceme ještě přispět zhruba 70 tis. Kč na zdravotní a sportovní pomůcky našim dětským patronům.

Protože v současné době nelze premiéru realizovat v kině, rozhodli jsme se pouze pro online premiéru. Premiéra filmu „Překážky jsou jen v hlavě“ proběhne o víkendu do 10 dnů od chvíle, kdy se nám podaří na našem transparentním účtu shromáždit částku 150 tis. Kč.

K 24. 10. na účtu disponibilních 16.059,- Kč.
Do premiéry chybí 136 tis. Kč.

Premiéra proběhne na kanálu youtube. Všem, kdo si zakoupí vstupenku bude zaslán odkaz ke shnédnutí premiéry. Z toho důvodu je nutné po úhradě lístku zaslat kontaktní e-mail na adresu: tristep@herca.cz (stačí zaslat mail s předmětem „premiéra“). Film bude dostupný celý premiérový víkend, počet sledujících doma je samozřejmě neomezený. 😉 O stavu na účtu a termínu bude průběžně a včas informováni.

Překážky jsou jen v hlavě

Lístky na online premiéru
Druh lístkuCena lístkuQR kód pro platbu
Základní lístek300,-
Zlevněný lístek
(když je 300 příliš, tehdy je 100 víc než 1000)
100,-
VIP lístek
(v balíčku obdržíte samolepku a fotku týmu s podpisy)
600,-

Rozpočet

Co hradíme z našeho transparentního účtu:ČástkaKolik ještě chybíPoznámka
Doplatek elektroponu handbiku pro Lukáše5 1110uhrazeno
Dresy pro Terezku, Lukáše a Terku4 8470uhrazeno
Pronájem autobusu a mikrobusu22 1000uhrazeno
Program ve Veltrusích a na Bezdězu při MHCM1 4500uhrazeno
Náklady na odměny pro přispěvatele1 4190uhrazeno k 24.10.
Dokument o patronech na pozadí MHCM175 00080 000Nadace ČEZ (95 000,-)
Elektropohon pro handbike Terezky12 10012 100
Sportovní a zdravotní pomůcky pro patrony60 00060 000
Mezisoučet282 027152 100na účtu 16.059 Kč k 24. 10.
Startovné MHCM9 0000uhrazeno týmem
PHM a provozní náklady při MHCM13 5840uhrazeno týmem
Trička pro dobrovolníky - řidiče5 2040uhrazeno týmem
Zažitky a pomůcky dětem - cíle 2021100 000200 000paraglide, plachtění, trenažéry apod.
Celkem409 815252 100

Kdo jsme?

Spolek TRISTEP proti handicapům doposud zprostředkoval dary na nákup monoski, handbike trenažéru a příspěvek na elektropohon k handbiku – celkově v částce přes 100 tis. Kč. Nechceme však zprostředkovávat pouze hmotnou pomoc, chceme handicapovaným ukázat, že je může jejich okolí vnímat jako plnohodnotné členy společnosti.

Závodní tým TRISTEP 2020:

Zdeněk Hercik – kapitán a hlavní organizátor projektu TRISTEP. Nadšený koloběžkář, bývalý předseda a stávající člen předsednictva Českého svazu koloběhu, trenér atletické přípravky T. J. Sokol Říčany a Radošovice, vedoucí koloběžkového týmu UNIKOSY, vedoucí koloběžkového kroužku, od října 2019 pracuje v organizaci pro ohrožené děti – Dům tří přání. Člověk, kterého naplňuje pomáhat druhým.

Michal Jarůšek – člen týmu z roku 2018, v roce 2019 řidič doprovodného vozidla. Nadšený sportovec, který si na loňském koloběžkovém ME splnil sportovní sen – stal se několikanásobným medailistou v elitní kategorii. Člen koloběžkového týmu YEDOO. Parťák, kterého chce mít v týmu každý.

Daniel Přívara – nováček týmu, v koloběžkovém závodním pelotonu od loňského roku, člen koloběžkového týmu YEDOO. Od 14 let se věnuje námořnímu jachtingu, pracoval jako zalétavací pilot paraglidů. Do projektu se pustil s chutí, má rád nové výzvy a tou letošní projekt je.

Tereza Chrastinová – účastnice projektu Lvice 2020 Cesty za snem. Maminka na plný úvazek, které nejen obrazně chybí na zvládnutí rodinných úkolů jedna ruka. To, že jí chybí i noha, někdo ani nepozná. Na společnou týmovou schůzku u Prahy se s tříletým synem vypravila vlakem na otočku až ze Zlína. Obětavost je jednou z vlastností, které jsme si na Terce hned všimli.

Proč to děláme?

Pomáhat má smysl. Pomoc může mít různou podobu, ne vždy je to jen o penězích. Každý, kdo bude chtít pomoct jiným způsobem, je mezi námi vítán. Osudy handicapovaných možná budí emoce, ale ty nechceme zbytečně jitřit. Neměli bychom rozlišovat, komu a proč pomáháme. Pomáhat druhým by měla být běžná součást našeho života. My tomu věříme.